Tortë me qershi dhe kos

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 4 vezë,
  • 4 gota sheqer,
  • 2 filxhan vaj,
  • 6 gota miell,
  • 1 qese Pluhur pjekje,
  • 2 decilitra kos,
  • 500 gr komposto vishnjash.

Hapat

Me mikser rrihen të bardhat e vezëve me sheqer, shtohen të verdhat e vezëve dhe përzihen edhe pak.

Shtohet gjalpi, mielli, pluhuri për pjekje dhe kosi përzihen me një lugë druri.

Gjysma e përzierjës derdhet në tepsi të mbuluar me letër për pjekje dhe piqet rreth 5 minuta në furrë të nxehtë në një temperaturë prej 220 gradë celsius.

Torta hiqet nga furra dhe mbi të radhiten vishnjat dhe mbulohen me pjesën e dytë të përzierjës së përgatitur dhe kthehet në furrë, piqet edhe 10 minuta.

Së fundmi torta spërkatet me sheqer pluhur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu