Torte reforma

spot_imgspot_img

Përbërësit për pandispanjë:

  • 6 të bardhët
  • 20 lugë sheqer
  • 300 g arra
  • 2 lugë miell

Për krem:

  • 12 të verdhë veze
  • 100 g sheqer
  • 100 g pluhur sheqeri
  • 200 g gjalpë
  • 100 g çokollatë për gatim

Përgatitja:

Përziej në një blender 6 të bardhat e vezëve me sheqer derisa të zbardhet masa dhe të trashet. Shtoni 150 g arra në brumë dhe përzieni me një shpatull dhe më pas shtoni miellin. Përhapeni masën në letër pjekjeje të trashë 1 mm dhe piqeni në furrën e parangrohur për 8-10 minuta në 180 gradë. Ndajeni pandispanjën në dy pjesë. Pritini gjysmat në gjysmë për të përftuar 4.

Kremi: Rrijeni të verdhën e vezëve me sheqer për të marrë një masë kremoze dhe lëreni të qëndroj për 17 minuta. Shtoni çokollatën e thyer, për tu shkrier. Hiqeni nga nxehtësia dhe ftoheni. Shtoni gjalpin e ftohur me sheqer pluhur në përzierjen e ftohur.

Renditja: Pandispanjë – fill – pandispanjë – fill – pandispanjë – fill – pandispanjë dhe shtrydhni të gjithë tortën përreth dhe hidhni sipër pjesën tjetër të fillit të spërkatur me arra sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakJogurt me pemë
Artikulli tjetërRevani e lehtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu