Akullore Torte

spot_imgspot_img

Perberesit per brumin:
1 pako keksa tè bluara,
100gr margarine,
2 luge sheqer pluhur.

Pergatitja:
Keksat i qesim ne nje ene dhe e shkrijme margarinen, atehere ja qesim keksave sheqerin dhe margarine e shkrire dhe i perziejme mire me luge.
Ne nje tepsi te rumbullaket qesim leter per pjekje dhe e lyejme letren pak me margarine qe te ngjitet mire. I qesim keksat e bluar dhe e rrafshojme masen mire me luge, e vendosim ne frigorifer per nje ore.
Per akullore: marrim 3 veze i perziejme mire me 4 luge sheqer deri sa te trashet masa.
1 hopla me sheqer gjysme litre e perziejme mire me dy pako vanille sheqer. Kur te trashet mire ja shtojme vezet e perziera dhe bashk i perziejme mire.
Pastaj kete mase e vendosim mbi keksa ne tepsi, e rrafshojme masen mire me luge dhe e mbulojme mire me folie te aluminit, e vendosim ne frize qe te ngrihet mire.
Para se ta servojme i qesim arra dhe çokollate te shkrire. / Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRavani – Tatlisi
Artikulli tjetërTorte me Keksa (Biskota)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu