Bakllavë me petë të gatshme

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 20 petë për bakllava
  • 150 gram gjalpë
  • 200 gram arra
  • 1/2 lugë kanellë

Për shërbimin:

  • 2 lugë fëstëk pluhur

Për Shërbet:

  • 2 gota sheqer pluhur
  • 2 gota ujë
  • 1 lugë çaji lëng limoni

Përgatitja:

Shkrihet gjalpi në një tigan të vogël mbi nxehtësinë e ulët.

Përziejini arrat e grira hollë me kanellë në një enë të vogël.

Lyeni petët në formë drejtkëndëshe me gjalpë të shkrirë me një furçë veze dhe vendosni dhjetë pjesë në një rresht.

Pasi të keni spërkatur me kanellën, arrë arra të grira imët mbi lyejmë petat e mbetura dhe i shtrojmë sipër njëra-tjetrës.

Piqeni bakllavanë , të cilën e lyeni me pjesën e mbetur të gjalpit të shkrirë, në një furrë të parangrohur me 180 gradë, derisa të kthehet ngjyra.

Për sherbetin e ëmbëlsirës; Përzieni ujin dhe sheqerin pluhur në një tigan të vogël, pastaj ziejini mbi nxehtësinë mesatare.

Pasi të keni shtuar lëngun e limonit ziejëni,  edhe 2-3 minuta të tjera dhe hiqeni nga zjarri. Lejo që të ftohët në temperaturën e dhomës.

Merrni sherbetin e ftohët, dhe hedhni në ëmbëlsirat e nxehta që dalin nga furra, dhe derdhni sherbetin në të, pastaj shërbejeni me shtimin e fistikës pluhur. Ndani atë me të dashurit tuaj.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSufle portokalli
Artikulli tjetërSheqerpare Turke

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu