Biskota në formë zemre për Shën Valentin

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 e 1/3 filxhan gjalpë (i zbutur)
3/4 filxhan sheqer (i bardhë)
1 vezë
2 e 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje
1 lugë gjelle lëkurë limoni
2 e 1/2 gota miell
1 lugë çaji pluhur pjekës
3 gota sheqer pudër
2 lugë qumësht
3 pika ngjyrues ushqimor i kuq
100 gr spërkatës karamelesh (me ngjyrë)
60 gr sheqer kallami (të kuq)

Përgatitja:
I bëjmë krem1 filxhan gjalpë ose margarinë dhe 3/4 filxhan sheqer të bardhë. I përziejmë në vezë, 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje dhe lëvoret e limonit të grira.
Trazojmë së bashku 2 1/2 gota miell dhe pluhur pjekjeje. E shtojmë në përzierjen kremoze dhe e përziejmë mirë. E mbulojmë dhe e lemë brumin të ftohet për rreth 2 orë. E nxehim paraprakisht furrën në 190 gradë C.
Petëzojmë brumin në trashësi 6 mm në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell. Duke përdorur një formë në formë zemre të lyer me miell e presim brumin sipas formës së saj. I vendosim zemrat e prera në fletët e gatimit të lyera me yndyrë.
Duke përdorur pipëza, bëjmë një vrimë në qendër të çdo zemre para pjekjes. I pjekim për 5 deri në 7 minuta derisa të marrin një ngjyrë kafe shumë të lehtë. I lemë të ftohen biskotata në një raft teli.
Për të bërë kremin gjalp të ëmbëlsirës: Përziejmë 3 gota sheqer pudër dhe 1/3 filxhan gjalpë së bashku. I përziejmë në 1 1/2 lugë çaji ekstrakt vaniljeje dhe në 2 lugë qumësht. I rrahim derisa kremi i ëmbëlsirave të përhapet qëndrueshëm. I përziejmë me ngjyruesin ushqimor për t’u ngjyrosur dhe për të krijuar një krem ëmbëlsirash rozë apo në ngjyrë të kuqe, sipas dëshirës.
Pasi biskotat janë ftohur, i lemë të ftohen dhe i zbukurojmë me copa çokollate, me spërkatës ose me sheqerin me ngjyrë. Përdorni një kruajtëse dhëmbësh për të krijuar ndonjë vrimë, nëse është e nevojshme. Lëreni kremin e ëmbëlsirave të thahet.
Për të bërë një gjerdan, lidhni skajet e dy pjesëve të kallamit të sheqerit të kuq me një nyjë. Lidheni atë nëpër vrimën në qendër të biskotës. Lidhni skajet e tjera me një nyjë tjetër për të krijuar një “zinxhir”. Bëni afërsisht rreth 30 varëse zemër.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu