Bukë e pjekur me Hudhra

spot_imgspot_img

Përbërësit:
500 gr bukë
5 lugë gjelle gjalpë (i zbutur)
500 gr gjalpë (i kripur përzier me ajkë pa kripë)
2 lugë çaji vaj ulliri (ekstra të virgjër)
3 thelpinj hudhër (të shtypura)
1 lugë çaji rigon (i thatë)
kripë
piper
1 filxhan djathë Mocarela

Përgatitja:
Nxehim më parë skarën.
Marrim rreth 500 gr bukë të mbushur me 5 lugë gjelle gjalpë, të zbutur.
Presim bukën në feta 25 deri në 26 mm të trasha.
Në një tas të vogël, përziejmë gjalpin, vajin e ullirit, hudhrën, oregano, kripën dhe piperin. Shpërndajmë përzierjen në fetat e bukës.
Në një fletë pjekjeje mesatare, rregullojmë fetat e bukës dhe i lemë të piqen për 5 minuta, ose derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë. I kontrollojmë shpesh që të mos digjen.
I largojmë nga skara. I vendosim sipër djathin dhe i kthejmë sërish në skarë për 2 deri në 3 minuta, derisa djathi të bëhet ngjyrë kafe e lehtë dhe të shkrihet. E shërbejmë menjëherë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGjevrek Special
Artikulli tjetërSimite me susam

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu