Ëmbëlsirë me Kakao

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 copë vezë
 • 8 lugë sheqeri
 • 1 sheqer vanilje
 • 100 g gjalpë, ose margarinë
 • 8 lugë mielli
 • 4 lugë kakao
 • 0.5 pluhur pjekje
 • 2 dl qumësht
 • lëvozhgë e grirë e një portokalli
 • lëng i lëngshëm i një portokalli

Për të dekoruar:

 • Sheqer pluhur, çokollate, ose shllag

Përgatitja:

Menjëherë në fillim të përgatitjes, e ndezim furrën që të nxehet në 200 gradë.

Vendosni së pari vezët dhe sheqerin në një tas, dhe i përzieni me tel kuzhine ose thjesht një procesor ushqimi. Pastaj shtoni gjalpin e zbutur dhe përzieni mirë.

Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e mbetur në tas një nga një, përzieni dhe punoni mirë për të marrë një përzierje homogjene. Merrni një tepsi të mesëm dhe vendosni fletë për pjekje, pastaj lyjeni fletën e pjekjes me gjalpë dhe spërkateni me pak miell.

Pastaj derdhni përzierjen në një tas dhe piqeni në 200 gradë për rreth 25-30 minuta. Kah fundi, kontrolloni brumin me një kruese dhëmbësh ose pirun për të parë nëse është pjekur sa duhet. Nëse brumi nuk ngjitet në pirun, atëherë torta është gati.

Pastaj nxirrni tortën nga furra dhe derdhni sipër lëngun e shtrydhur të portokallit. Kur të ftohet, spërkatni me sheqer pluhur, spërkatne me pluhur për pjekje ose dekorojeni me shllag, sipas dëshirës.

Shijojeni!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë Nicoise
Artikulli tjetërBrusketa për Shën Valentin

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu