Hallve me vezë dhe kokos

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 gotë miell,
  • gjysmë gote vaj vegjetal,
  • 1 vezë,
  • 1 lugë kokos.

Për sherbet:

  • 1 gotë sheqer,
  • 1 gotë ujë.

Hapat:

Vezën, vajin vegjetal, miellin dhe kokosin vendosni në një tenxhere dhe e përzieni në temperaturë mesatare.

Në një enë tjetër e vendosim sheqerin, ujin dhe e ziejmë në temperaturë mesatare.

Rreth 10 minuta e përziejmë glazurën në zjarrë derisa ti ndërrojë ngjyra miellit dhe e përziejmë me shpatullë.

Sherbetin e ngrohtë ia derdhni dhe e përzieni në zjarr për pak minuta, e lëni pak të ftohët dhe filloni ti jepni formën hallves.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakHallka me sherbet
Artikulli tjetërKek me qokollat

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu