Katrorë me Sherbet

spot_imgspot_img

Përbërësit:
4 vezë, 200gr sheqer, 200gr margarinë, 200gr grizë, 2 luge miell, 250ml kos, ½ pluhur për pjekje.

Sherbeti:
sheqer, 750ml ujë, 1 sheqer vanilje.

Përbërësit:
Ne nje ene perziejme vezet em sheqerin derisa te shkrihet sheqeri.

Shtojme margarine e shkrire,grizen,miellin,kosin dhe pluhurin per pjekje.

Masen e qesim ne kallep me madhesi 28 te lyer me vaj dhe te permillur.

Pjekim ne 180-200 grade derisa embelsira te merr ngjyre te kuqrremt ose derisa jekja vertetohet me rremojce.Ziejme ujin emsheqerin dhe sheqer vaniljen dhe pasi te piqet embelsira derisa eshte e ngrohet e pervelojme me sherbetin e vale dhe kthejme tepsine ne furre edhe per 5 minuta.

Pastaj embelsiren e ftohim mire ne frigorifer dhe pastaj presim ne katrorka sipas deshires.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë
Artikulli tjetërBounty Kek

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu