Krelanë me duqa

spot_imgspot_img

Perbersit:
1 l qumësht
200 ml ujë
1 luge kripë
2 vezë
50 ml vaj
1 pluhur për pjekje
800-900 miell
150 ml vaj
200 gr djathë.

Pergatitja:
Ne nje ene te madhe qesim vezet,qumeshtin,ujin,kripen,pluhurin per pjekje dhe 50 ml vaj.

Perzijme te gjithe perbersit dhe shtojme miellin gradualsiht duke perzier(jo tere sasine e miellit pernjehere por gradualisht).

Pasi te fitojme nej amse te qullet paksa me te trashe,qesim ne tespi 38cm te lyer me vaj.

Pjekim ne 200 grade per 30-40 minuta.

Pastaj nxjerrim nga furra,dhe ashtu te nxehte e shperbejm me pirun ne pjese sa me te vogla.

Ne nderkohe nxehim ne max 150 ml vaj dhe qesim siper pjeseve te imtesuara te krelanes.

Gjithashtu qesim edhe djathin e thermuar dhe servojme te nxehte me turshi,sallate, kos etj.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSimit me djathë
Artikulli tjetërQofte me përbërës të picës

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu