Krofne me sheqer pluhur

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2 dl qumësht të vakët
  • 1/2 maja të freskëta
  • 2 lugë sheqeri
  • 350 g miell
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 2.5 lugë vaj
  • 1 vezë
  • Lëvore e grirë e një limoni

Për tiganisje:

  • Për rreth 1 l vaj

Përgatitja:

Së pari ngrohni qumështin në një temperaturë mesatare që të jetë i vakët, pastaj hidheni në një tas më të madh. Pastaj shtoni majanë dhe sheqerin e thërrmuar në tas, dhe rrëshqitni çdo gjë pak me pirun. Lini në një vend të ngrohtë për rreth 10 minuta që maja të funksionojë.

Pas kësaj, shtoni pak miell në tas, dhe përzieni mirë. Pastaj shtoni pjesën tjetër të miellit, kripës, vajit dhe vezës, lëvozhgën e limonit, dhe e përgatisni brumin me mikser, ose me dorë. Nëse është e nevojshme, shtoni edhe disa lugë të tjera në sasinë fillestare të miellit, rreth 3-4 lugë, në mënyrë që të merrni një brumë të butë, i cili është pak ngjitës.

Lyejeni brumin sipër, mbulojeni me një leckë ose fletë transparente dhe lini në një vend të ngrohtë për rreth 30-40 minuta që brumi të ngrihet. Pas kësaj, vendoseni brumin në një tavolinë pastaj ngjeshne butësisht. Hiqeni miellin e tepërt nga sipërfaqja e punës, dhe tani rrotulloni brumin me një tollhus, ose thjesht rrokullisni me dorë në një trashësi prej rreth 1 cm. Menjëherë beni rrathët me një gotë, pastaj mbuloni me një leckë dhe lini të qëndrojë për 20-30 minuta.

Derdhni vaj në një tas më të thellë dhe ngrohni në temperaturë mesatare. Kur vaji të nxehet mirë merrni një krofne dhe hidheni në vajë që të piqet , pastaj rrotullojeni në anën tjetër.
Pjekim krofnet për rreth 1-2 minuta nga të dy anët derisa të skuqen bukur.

Hiqini ato me një rrokje metalike në një peshqir letre për të kulluar.

Shërbejeni krofnet e ngrohta me sheqer pluhur, mjaltë, çokollatë, ose sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë me jogurt
Artikulli tjetërSallatë me domate dhe borzilok

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu