Llokuma me portokall

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 gota ujë
gjysmë lëng limoni
5-6 lugë sheqer
1,5 gota lëng portokalli
Levore portokalli
1 gotë nisheste.

Pergatitja:

Ujin, lëngun e limonit dhe sheqerin e derdhim në një tenxhere.

Tenxherën e vëmë në zjarrë për vlim, pas vluarjës ia shtoni lëngun e portokallit dhe lëvorën e bërë nerende.

Nishestën ia shtojmë së fundmi dhe e përzierjëm vazhdimishtë përzierjën.

Pasi të trashët përzierja e largojmë nga zjarri, e lagim një enë dhe në të e derdhim glazurën e përgatitur, e vendosim në frigorifer rreth 20 minuta pritje.

Përzierjën e marrim nga frigoriferi dhe e premë në formë katrore, llokumin e formuar e zhytim në kokos.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRolata të vogla
Artikulli tjetërKatrorka bore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu