Rolata të vogla

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 vezë
 • 60 gr sheqer
 • 60 gr miell
 • 1 luge e vogle pluhur për pjekje
 • 1 luge e vogle ujë
 • 1 luge e vogle vaj

KREMI:

 • 2 vezë
 • 100 gr sheqer
 • 100 gr çokollatë
 • 200 gr margarin

GLAZURA:

 • 200 ml qumësht
 • 200 gr çokollatë
 • 100 gr sheqer
 • 150 gr margarin
 • 200 gr kokos.

Pergatitja:

Ne nje ene perzijme vezet,sheqerin,shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje,ujin dhe vajin.

Masen e qesim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje(masa do te jete shume e holle).

Pjekim ne 170 grade per 15 minuta.

Persersim masen dhe bejem keshtu dy pete per rolata.

Ne nderkohe perzijme vezet em sheqeri dhe ziejme mbi avull derisa te trashet pak masa.

Largojme nga zjarri,shtojme cokollatene coptuar dhe perzijme derisa te shkrihet cokollata.

Pastaj shtojme margarinene tundur me pare ne mase kremoze,dhe perzijme derisa te behet nje mase homogjene.

Petet e rolates i lyejm me kremin dhe prejme shirita me gjeresi 3 cm.

Fillojme mbeshjellen e roleve te cilat nuk i bejejm shume te medha,pra posa te mbulohet kremi presim me shike dhe shkurtojme rolene.

Pastaj secilen role e kalojme neper glazuren me cokollaten e shkrire,margarien,sheqerin te cilen e kemi pergaditur pak me pare.

Tanim jemi ne fund,secilen nga rolet i kalojme neper kokos dhe leme te ftohen teresisht.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBiskota me pudingë
Artikulli tjetërLlokuma me portokall

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu