Mufins me Çokollatë dhe Kokos

spot_imgspot_img

Përbërësit:
275 gr miell
2 lugë qaji pluhur për pjekurina
1/2 lugë qaji sode buke
4 lugë gjelle kakao
1 vezë
130 gr sheqer
80 gr margarin
3dl kos

Përbërësit për mbushjen prej kokosi:
100 gr djath krem
100 gr kokos
2 lugë gjelle sheqer
1 sheqer vanile
Nevoiten edhe:
100 gr çokolatë kuzhine
2 lugë qumësht
80 gr margarin
kokos

Përgatitja:
Përziejmë miellin me pluhurin për pjekurina,kakaon,soden.Në një enë tjetër përziejmë vezën me sheqer pastaj i shtojmë kosin dhe margarinën.Kësaj mase i shtojmë masën e përgatitur me miell.Përziejmë mirë.
Përgatitja e mbushjes prej kokosi:
Krem djathin,sheqerin,vanil sheqerin dhe kokosin i përziejmë 5 minuta.Nga kjo masë formojmë 24 toptha të vegjël.
Në kallëpet për mufina qesim pak nga masa e errët.Në mes ia qesim një topth kokosi.Pastaj përmbi këtë i qesim edhe pak nga masa e errët.
Piqen në temperaturë180*C rreth 25 minuta.
Kur të ftohen i lyejmë me çokolatën e shkrirë dhe të përzier me margarin e me qumësht.Përmbi iu qesim kokos./ Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu