Pallaqinka me reçel të kajsis

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumin:

 • 4 vezë
 • 2 lugë të plota sheqeri
 • 1 sheqer vanilje
 • 1 lugë çaji kripë
 • 15 lugë mielli
 • 4 dl qumësht
 • 3 dl ujë acid
 • Nga 0,5 dl vaj

Për mbushjen e farave të lulekuqes:

 • 200 g fara lulekuqe
 • 3.5 – 4 dl qumësht
 • 5 lugë të plota sheqeri
 • 2 sheqer vanilje
 • Lëvore e 2 limonëve
 • 1 lugë gjelle reçel kajsi

Përgatitja:

Së pari përgatisni mbushjen e farës së lulekuqes. Vendosni farat e lulekuqes, sheqerin, sheqerin e vaniljes dhe lëvozhgën e limonit të grirë në një tas të vogël, më pas hidhni sipër me qumësht. Vendosni një nxehtësi , duke e trazuar gjatë gjithë kohës dhe prisni që të vlojë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe silleni në zierje mbi nxehtësinë e ulët, përzieni gjithë kohën dhe gatuajeni për rreth 3-5 minuta, derisa mbushja të arrijë dendësinë e dëshiruar. Nëse mbushja është shumë e trashë, atëherë shtoni pak më shumë qumësht, dhe nëse është shumë e hollë, atëherë gatuajeni edhe për disa minuta. Më pas hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni reçelin e kajsisë, përzieni dhe vendoseni mënjanë të ftohet. Mbushja duhet të jetë kremoze dhe e lehtë për tu përzier me një lugë, sepse kur ftohet, do të trashet edhe më shumë.

Në një tas, së pari tundni së bashku vezët, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes. Pastaj shtoni kripë, miell dhe qumësht, dhe bëni një përzierje me një tel kuzhine, ose një mikser në mënyrë që të mos ketë gunga. Pastaj shtoni pjesën tjetër të qumështit, ujit të thartë dhe vaj, dhe përzierni gjithçka mirë për të marrë një përzierje homogjene.

Në një tigan piqini petullat një e nga një, derisa të përdoret përzierja e brumit. Derdhni pak më shumë përzierje për t’i bërë petullat më të trasha dhe i pjekni nga të dyja anët derisa të skuqen bukur. Para se të derdhni përzierjen e brumit, vendosni pak vaj në tigan çdo herë, për t’i bërë petullat më të buta.

Përhapni petullat me mbushjen e përgatitur të ftohur, pastaj rrokullisni ato dhe rregullojini në një tabaka ose pjatë.

Ato gjithashtu mund të priten në copa më të mëdha rreth 5 cm të gjata, dhe më pas të spërkaten me sheqer pluhur, ose me çokollatë, sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu