Pite trekëndëshe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 3 copa petë
  • 300 gr djathë i bardhë
  • 1 tubë majdonoz te fresket

Sosi:

  • 1 gotë të çajit vaj vegjetal
  • 1 gotë të çajit qumësht
  • 1 vezë
  • gjysmë gote të çajit ujë

Përmbi:

  • 1 te kuq te vezes
  • susam
  • 1 lugë të gjellës vaj vegjetal

Përgatitja:

Përzieni përbërësit e sosit.

1 petë e shtrini në sipërfaqe të barabartë në tavolinë.

Lyeni petët me sosin të cilin e keni përgatitur.

Petën e dytë shtrini përmbi të parën në të njëjtën mënyrë.

Pasi qe ta vendosni edhe petët e tretë , hidhjani përzierjën e djathit.

Preni petët në midis dhe bëni në formë të rolës.

Përzierjën e vezës dhe vajin vegjetal hidheni mbi petët, lyeni me susam dhe e pjekëni në temperaturë 180 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrem pite
Artikulli tjetërFli Kosove-receta

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu