Byrek me patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 fletë brumë

Për masen e brendshëme:

 • 4 patate të ziera mesatare
 • 3-4 degë kopër
 • 5-6 degë majdanoz
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji biber të zi

Për salcën:

 • 2 vezë
 • 1 gotë ujë qumësht
 • 1 lugë vaj
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji biber të zi

Për sipër:

 • 1 verdhë veze
 • 3 lugë qimnon të zi

Përgatitja:

Para së gjithash, përgatiteni salcën që do të vendosni mbi brumë. Merrni qumësht (shtoni 3/4 e qumështit) në një enë me vaj dhe vezë dhe zijeni. Shtoni pak kripë dhe biber.

Në një enë tjetër, copëtoni majdanozin dhe koprën dhe vendosini. Grini patatet e ziera bukur me pak qumësht dhe shtoni. Shtoni kripë dhe biber. Përzijeni të gjitha.

Hapeni brumin dhe përhapni salcën, më pas mbylleni në formën D dhe prisni në gjysmë.

Do të merrni dy pjesë veç e veç. Vendoseni në mënyrë horizontale masen e patateve me gjerësi horizontale dhe mbështillni byrekun ndërsa përfundon. Prisni pjesën e gjatë që merrni brenda dhe i jepni një formë trëndafili.

Pasi të keni aplikuar të njëjtat procese në të gjithë brumin, derdhni atë nga salca juaj.

Përhapeni të verdhën e vezës dhe spërkatni me vaj të farës së zezë dhe gatuajeni në furrë 200 gradë për 25 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu