Pogaçe me përshutë

spot_imgspot_img

Perbersit:

1 gotë qumësht i vakët
1 gotë ujë i vakët
1 gotë vaj vegjetal
1 maje
½ gotë maje
¼ gotë sheqer
1 lugë kripë
miell
100 gr përshutë
½ gota kaçkavall
2 speca
1 domate.

Pergatitja:

Ujin e vakët, qumështin e vakët, sheqerin, majën e derdhim në një enë të thellë dhe e lëmë në pritje rreth 10 minuta.

Pastaj ia shtojmë kripën, miellin dhe brumin e lëmë në pritje rreth 30-40 minuta.

Përbërësit e brendshëm preni në copa të vogla dhe pas pritjës së brumit ia shtoni përbërësit e brendshëm.

Merrni nga brumi dhe ndani copa të vogla, ia japni formën e rrumbullakët dhe përmbi i lyeni me të kuqët e vezës dhe susam.

Pogaçet i lëni pak në pritje në tepsi dhe pastaj i vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius për 25-30 minuta pjekje.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPogaqe të vogla me ajvar
Artikulli tjetërPite Shqiptare

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu