Sufle

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 160g çokollatë e errët (74%)
  • 100g gjalpë
  • 80g sheqer
  • 60g miell
  • 4 vezë
  • pak gjalpë + pluhur kakao

Përgatitja:

Marrim një enë porcelani, e lyejmë me gjalpë, pastaj sipër gjalpit hedhim pluhur kakao.

Në një enë tjetër hedhim cokollatën e zezë, shtojmë 100g gjalpë dhe e vendosim në mikrovalë për 1 minutë, nëse nuk është shkrirë e vendosim prapë edhe për 30 sekonda.

Pastaj vecmas thyejmë 4 vezë në një enë, dhe shtojmë rreth 50g pluhur kakao. Përziejmë mirë. Shtojmë 60g miell dhe hedhim cokollatën e shkrirë. I përziejmë bashkë.

Pastaj mbi përzierjen, shtojmë sheqerin pluhur dhe vazhdojmë ta përziejmë.

Në enën të cilën e kemi lyer me gjalpë dhe pluhur kakao në fillim hedhim përzierjen dhe e vendosim në furrë. Vendosen në furrë për 10 minuta në temperaturë 210 gradë celsius.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMuffins me kakao
Artikulli tjetërEmbëlsirë me qumshtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu