Kifle me kripë

spot_imgspot_img

Përbërëst:

 • 500 gram miell
 • 1 pako maja (40 gram)
 • 1 filxhan qumësht i ngrohtë
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle sheqer pluhur
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 vezë
 • 1/2 e shishes ujë mineral
 • 1 të verdhë veze
 • 1 lugë gjelle
 • susam

Përgatitja:

Përzieni majanë e freskët me gjysmën e qumështit të matur dhe lini 15 minuta për të lehtësuar aktivizimin e majasë.

Hedhni miellin në enë  të madhe.

Shtoni majanë e aktivizuar dhe shtoni përbërës të tjerë dhe në fund kripën

Ngjeshëni brumin derisa të ketë një qëndrueshmëri të butë.

Lejoni brumin të pushoj

Vendoseni furrën në 175 gradë.

Zgjatni copat e brumit të pushuar duke i shtypur lehtë me duart tuaja.

Sillni tre prej tyre anash dhe thurni ato në formën e një bishtalec.

Vendoseni në një tepsi me letër pjekje kiflet dhe lyeni me të verdhën e vezës për mbi . Nëse dëshironi, mund të shtoni susam ose farë të zezë në këtë fazë.

dhe futeni ne furrë për pjekje.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek i kripur
Artikulli tjetërKifle kafkasi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu