Supë me Kërpudha dhe Patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:
2 patate (me brumë të verdhë, të paqëruara)
100 gr kërpudha
1 thelpi hudhër
700 ml lëng perimesh
vaj ulliri (ekstra i virgjër)
kripë
piper
majdanoz (i freskët).

Përgatitja:
Lajini mirë patatet pa ua hequr lëkurën. Prijini në copa 1 cm dhe gatuajini në avull për 4-5 minuta.
Në një tigan me anët e larta skuqni hudhrën e shtypur në 2 lugë vaj ulliri. Kur të jetë skuqur hudhra, mund t’a lini ose t’a hiqni sipas dëshirës, shtoni kërpudhat dhe skuqini për 2-3 minuta.
Pas kësaj hidhni menjëherë patatet e ziera në avull, dhe lërini të gatuhen së bashku me kërpudhat përreth 5 minuta dhe në fund hidhni lëngun e perimeve.
Vëreni të ziejë, hidhini kripë dhe me një frulator reduktojini pak copat e mëdha, por pa i prishur të gjithë patatet dhe kërpudhat. Thjesht jepini pak më shumë densitet supës.
Shërbejeni me majdanoz të freskët dhe pak piper.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupë pule me miell misri
Artikulli tjetërSupë me Spinaq

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu