Supë Viçi me Tortelini

spot_imgspot_img

Përbërësit:
200 gr tortelini me djathë
2 kube supë e gatshme viçi
1 lugë kafeje borzilok
30gr gjalpë
majdanoz
1l ujë
kripë dhe piper i zi

Përgatitja:
Në tenxheren me ujë në zjarr i vëmë dy kubet e supës së viçit për zierje. Në ujin e valuar në tenxhere tjetër i vëmë tortelinat për zierje. Tenxheren e mbulojmë me kapak dhe ziejmë 15 minuta. Tortelinat e ziera i derdhim në kullojës.

Tortelinat e kulluara i shtojmë në tenxheren me supë. Pastaj, në tenxhere e shtojmë gjalpin, majdanozin e grirë dhe borzilokun dhe i përziejmë. Tenxheren e mbulojmë me kapak dhe ziejmë për një kohë të shkurtër.

Me garuzhdë marrim nga supa dhe vëmë në pjatë të thellë. Mbi supë hedhim parmëzën dhe majdanoz të grirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPllaqi në tavë me Mish Viçi
Artikulli tjetërPulë me Misnik

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu