Kulaç të vogël e të butë pamuk

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2.5 – 3 gota miell
  • 1 lugë çaji maja
  • 1 lugë çaji sheqer pluhur
  • 1 lugë çaji kripë
  • 70 gram gjalpë
  • 1.5 gota çaji qumësht i ngrohtë
  • 3/4 filxhan ujë

Për më lart:

  • 1 të verdhë veze
  • 3 lugë susam

Përgatitja:

Merrni majën, qumështin e ngrohtë, gjalpin e shkrirë dhe sheqerin në një enë të thellë dhe përziejini mirë.

Shtoni gjysmën e ujit dhe përzieni.

Pastaj filloni të shtoni miell pak nga pak. perzieni derisa të merrni një brumë të butë, jo ngjitës. Shtoni ujë dhe miell aty ku është e nevojshme.

Vendoseni brumin e përgatitur në një enë të pastër.

Mbulojeni me një leckë. Lërëni të pushoj  për 40 minuta në temperaturën e dhomës.

Kur brumi të dyfishohet, ndajeni në copa  të vogla dhe rrokullisni.

hedhni  në një tepsi me letër për pjekëje

Mbulojini ato dhe leni të pushoj për 15 minuta të tjera në temperaturën e dhomës.

Aplikoni të verdhën e vezës mbi to me një furçë. dhe me farat e susamit.

Vëllimi i tyre do të rritet pak pas pushimit  të dytë. Pastaj piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë për rreth 20 minuta dhe lëreni derisa të piqet.

Hiqeni jashtë dhe lëreni të pushojë në temperaturën e dhomës dhe konsumojeni me kënaqësi.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite me spinaq
Artikulli tjetërDesert ideal për iftar byrek molle

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu