Torte me Fiq

spot_imgspot_img

Për të bërë koren nevoiten:
100 g fiq të tharë,
100 g rrush të tharë,
100 g çokollatë të grirë në rendë,
100 g arra të grira,
një lugë miell,
10 të bardhë të vezëve,
150 g sheqer,
200 arra të bluara.

Për të bërë filetën: 
10 të verdhët e vezëve,
300 g sheqer,
100 g çokollatë të shkrirë,
1 margarinë,
2 qeska sheqer vanilje.

Përgatitja: 
Përzieni fiqtë e grirë imët, rrushin e tharë, çokollatën e grirë në rendë, arrat e grira dhe një lugë miell. Tundni në një enë 10 të verdhët e vezëve, shtoni sheqer, lugë pas luge.
Në të verdhët e vezëve me kujdes përzieni arrat e bluara dhe përbërjen e fikut, pastaj piqni në tepsi të lyer në furrë të ngrohur. Koren e pjekur ftoheni dhe ndajeni në dy pjesë të njëjta.
Për filetën, në avull zieni të verdhët e vezëve dhe sheqerin. Shtoni çokollatën e shkrirë, hiqeni nga zjarri dhe ftoheni.
Margarinën tundeni deri sa t’i ngjajë shkumës me sheqerin e vaniljes dhe bashkojini me kremin e ftohur.
Ndajeni tortën në fileta dhe zbukurojeni sipas dëshirës./ Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrostate me Qokollate
Artikulli tjetërTorte Meringe

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu