Torte me krem dhe banane

spot_imgspot_img

Përbërësit për koren:

 • 250 gr miell,
 • 150 gr margarinë,
 • 3 lugё sheqer,
 • 2 te verdha te vezes,
 • Gjysmё filxhani Krem kosi,
 • Gjysmё qese Pluhur pjekje.

Për kremin:

 • Gjysmё filxhani Krem kosi,
 • 3 lugё sheqer pluhur
 • 2 banane
 • 1 lugё lëng limoni
 • 1 qese xhelatinë
 • 5 lugё ujë i ftohtë

Hapat:

Me duar bёhet brumё nga mielli, margarina, sheqeri, tё verdhat e vezёve, kremi kosi dhe pluhur pёr pjekje.

Brumi lihet tё qёndrojё rreth 20 minuta dhe pastaj tёrhiqet nё letёr pёr pjekje nё njё tepsi mё tё madhe.

Brumi sё bashku me letrёn vihen nё tepsi dhe piqet 6-7 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 200 gradё celsius.

Pёr kremin, me mikser pёrzihet krem kosi me sheqerin dhe lёngun e njё limoni.

Njё e treta nga krem kosi i pёrzier lihet pёr zbukurim, njё e treta nga krem kosi i pёrzier lihet pёr zbukurim.

Bananet bёhen pure dhe i shtohen kremit tё mbetur, xhelatina zhytet nё 5 lugё ujё tё ftohtё pёr tu zbutur, pastaj nxehet ngadalё derisa tё shkrihet dhe i shtohet kremi.

Korja pritet nё tri pjesё tё barabarta, nё kallёp tё gjatё vihet korja e parё dhe lyhet me gjysmёn e kremit.

Mbi tё vihet shtresa e dytё dhe lyhet me kremin e mbetur dhe vihet shtresa e tretё.

Zbukurohet me njё tё tretёn e krem kosit tё mbetur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRollad me keksa të bluara
Artikulli tjetërKube çokollate me banane

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu