Tortë me luleshtrydhe për 20 minuta

spot_imgspot_img

Për tortën:

 • 3 vezë
 • 1 pako vanilje
 • 1 gotë vaj
 • 1/2 gotë ujë
 • 1/2 gotë qumësht
 • 150 gram çokollatë e errët
 • 2.5 gota miell
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje

Për kremin:

 •  1/2 litër Qumësht
 • 1 filxhan ujë
 • 1 gotë miell
 • 1 vezë
 • 1 pako vanilje
 • 50 gram gjalpë
 • 50 gram çokollatë të bardhë
 • 1 kuti  luleshtrydhe

Përgatitja:

Së pari, le të shkrijmë çokollatën i. Pastaj shtoni vezën, vanilinë, vajin dhe sheqerin dhe rrihni mirë.

Shtoni qumështin dhe rrihni përsëri. Pastaj shtojmë çokollatën që kemi shkrirë dhe ndërkohë vazhdojmë të tundim.

Shtoni miell, pluhur pjekje dhe sode buke dhe përzieni përsëri.

E hedhim brumin e tortës në tepsi  të prangosur, të cilin e lyejmë me letër të yndyrshëm dhe e përhapim përreth.

Dhe le të pjekim në një furrë të parangrohur 170 gradë. (Le ta kontrollojmë me një kruese dhëmbësh përpara se ta heqim.)

Për kremin tonë, hedhim qumështin, miellin, sheqerin, vezën dhe vanilinë në një tigan dhe i përziejmë derisa te shkrihen.

E marrim nga zjarri dhe shtojmë gjalpë dhe çokollatë dhe i përziejmë.

Le ta hapim tortën tonë, e cila është ftohur  plotësisht, e prejmë nga lart në gjysmë .

Pastaj, e heqim tortën nga tepsia, i largojmë letren dhe e hedhin përseri në tepsi.

I mbyllim prangat, i presim luleshtrydhet në gjysmë, i vendosim në tortën tonë dhe derdhim kremin tonë mbi luleshtrydhet dhe i përhapim bukur.

Vendosim thërrmiat e tortës duke e shtypur lehtë në kremin tonë. Le ta ruajmë në frigorifer për 2-3 orë. Ju bëftë mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu