Rolladë me banane

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 5 vezë,
 • 80 gr sheqer,
 • 100 gr miell,
 • pak kripë,
 • 1 luge kakao,
 • 1 sheqer vanilje,
 • 1/2 bakin.

Përbërësit për kremin:

 • 5 banane,
 • 150 gr margarinë,
 • 100 gr sheqer.

Për glazurën:

 • 100 gr çokollatë për zierje,
 • 50 gr margarinë,
 • 1 qese Krem pana.

Hapat

Ndajme te bardhat nga te verdha t e vezes.

Te bardhet tunden me pak krip kurse te verdhat me sheqer dhe sheqer vanilje.

Pastaj bashkohen qe te dyja dhe perzihen mire dhe i shtohet mielli dhe bakini.

.Ne nje tave katrore jo shume te madhe qesim letren per pjekje dhe qesim brumin ne te perveq 4 luge i ndajme nga brumi dhe i shtojme kakaon.

Pastaj permbi brumin e shtruar ne tepsi e qesim masen me kakao ne forme te shiritave te ngusht me gjeresi ne 5-6 centimeter largesi dhe pjekim .

Pastaj e mbuloje me lecke kuzhin derisa te pergadisim fillin.

Per fillin tundim margarine me sheqer derisa te zbardhet masa dhe pastaj shtojme banaet e grira imet dhe prap e perziejme,Pastaj lyejme rollaten me krem dhe mbeshtjellim dhe eleme te ftohet.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me karrotë dhe kanellë
Artikulli tjetërKatrorka me krem

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu