Torte me molla dhe krem

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 kg molla të tharta,
  • 4 vezë,
  • 4 gota sheqer,
  • 2 gota vaj,
  • 4 gota miell,
  • 1 qese pluhur për krem,
  • 1 decilitër qumësht.

Hapat:

Mollët pastrohen dhe priten në katër pjesë, tepsia mbulohet me letër për pjekje dhe mbi të radhiten mollët.

Piqen rreth 10 minuta në furrë në një temperaturë prej 220 gradë celsius.

Gjatë kësaj kohe vezët tunden me sheqer, shtohet gjalpi dhe mielli, përzihen mirë dhe derdhen mbi mollët gjysmë të pjekura.

Tepsia kthehet në furrë dhe piqet edhe 20 minuta.

Kremi pluhur rrihet me qumësht dhe me të lyhet torta e ftohur, para se të shërbehet tortat pritet në kube.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu