Tortë me Petë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
5 vezë, 11 luge sheqer, 11 luge vaj, 1 pluhur për pjekje, sheqer vanilje, miell.

Mbushja:
800ml qumësht, 2 puding çokollate, 5 luge sheqer, 250gr margarinë, 200gr sheqer pluhur, 100gr çokollatë për zierje.

Përgatitja:
Perziejme vezet me sheqerindhe sheqerin e vaniljes derisa te shkrihet sheqeri.

Me pas shtojme vajin,qumeshtin, dhe shtojme miell te perzier me pluhurin per pjekje.

Shtojme miell gradualisht derisa te behet nje brume i bute qe nuk ngjitet per duar(sikurse per gurabija).

Nga kjo mase brumi ndajme 6 toptha te cilet i hollojme me petes ne tavolinen e permillur.

Peta nuk eshte shume elastike prandaj duhet holluar me kujdes qe mos te griset ne madhsine 26cm.

Secilen pete e pejkim ne tepsi nzehte te kthyer nga pjesa e mbrapesht ,dmth ne pjese e perfundme te tepsise se nxehte shume ne max,qesim peten dhe fusim tepsine ne furre,pjekim per 5-6 minuta ne 250 grade.

Pastaj petet e pjekura i mbulojme me lecke kuzhine qe mos te sforcohen me shume.

Per kremi pergadisim pudingen me qumeshin dhe sheqerin dhe leme te ftohet.

Pudinges se ftohur i shtojme margarien e mbajtur ne temperature ambienti te tundur me sheqerin pluhur derisa te shkumezoje dhe te behet mase kremoze.

Perzijme kremin mire dhe lyejme secilen pete me mes dhe radhisim siper njera tjetres.

Ne pjesen e fundit qesim cokollaten e shkrire me luge vaj dhe 50 ml ajke te embel.Me se miri servohet te nesermen.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me Lajthi dhe Kokos
Artikulli tjetërKatrorka të Bardha

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu