Tortë me tre përbërës

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për tortën:

  • 3 pako biskota me  kakao (375 gram)
  • 4 gota çaji qumësht
  • 1 lugë çaji pluhur pjekje

Për më lart:

  • 2 lugë krem çokollate

Pergaditja:

Biskotat me kakao shypeni me blender dhe vendosini në një enë për  përzierje

Shtoni pluhurin për pjekje dhe përzieni.

Në fund, shtoni qumështin në mënyrë të kontrolluar dhe përzieni me një shpatull ose lugë. Vazhdoni të përzieni derisa përzierja të jetë e butë dhe e lëngshme.

Derdhni përzierjen në një tepsi të vogël, lehtësisht të yndyrshëm. Vendosni tepsin në një enë të mbushur me ujë por siguroheni që uji mos të deportoj në tepsin e vogël .

Mbuloni tenxheren me një leckë dhe mbyllni kapakun.

Gatuani në nxehtësi të ulët për 25-30 minuta derisa torta të piqet. Merrni tortën e pjekur nga tenxherja, pushoni për 10-15 minuta dhe hiqeni nga tepsia.

Nëse dëshironi, mund ta shkrini kremin e çokollatës në një enë dhe ta derdhni mbi tortë.

Ju gjithashtu mund të përdorni krem hopla , akullore .


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë e shpejtë me kakao
Artikulli tjetërKek me dredhëza

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu