Gjenerata e 8-të e VW Golf mund të jetë e fundit e këtij lloji

spot_imgspot_img

Një nga makinat kompakte më të njohura në botë – VW Golf – mund të mos vije me një model të ri për shkak të kostove në rritje që lidhen me zhvillimin e automjeteve me motor ICE dhe rregulloreve gjithnjë e më të rrepta të emetimit.

Siç është vënë në dukje nga Thomas Schäfer, CEO i VW, EV-të bëjnë një rast më të mirë për segmentet më të vogla pasi ato së shpejti do të jenë më të përballueshme se automjetet me djegie të brendshme.

Dhe një raport i botimit gjerman Welt nga muaji i kaluar që u zbulua nga Motor1, sugjeron që gjenerata e tetë aktuale VW Golf mund të jetë e fundit e këtij lloji.

Më konkretisht, Thomas Schäfer tha: “Do të duhet të shohim nëse ia vlen të zhvillohet një automjet i ri që nuk zgjat plot shtatë apo tetë vjet”, duke shtuar se një lëvizje e tillë do të ishte “jashtëzakonisht e shtrenjtë”.

Drejtori Ekzekutiv pranoi se ata po punojnë për një “ndryshim të pamjes” për Golfin aktual, por tha se fati i modelit do të vendoset në dymbëdhjetë muajt e ardhshëm.

Një gjë e tillë nuk tingëllon aq befasuese nëse konsideroni se vendet e BE-së kanë rënë dakord të shesin vetëm automjete me emetim zero nga viti 2030.

/ www.emathja.com

© 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu