Berxolla të fërguara

spot_imgspot_img

Perbersit:

500 gr mish i bluar
1 pjese bukë e njomur ne qumesht
1 qepë
1 luge magdanoz i grire imet
2 luge te vogla vegete
1 vezë
piper i zi
1 luge e vogle sodë bikarbone.

Pergatitja:

Qepen e grijme imet ose bluajme ne rende dhe perzijme me te gjithe perbersit tjere

Masen e perzijme me dore sikurse brumin e pites,formojme nga kjo mase 8 toptha te cilet i leme ne frigorifer per 2-3 ore

Me pas me ndihmen e plastfolies secilin topth e hollojme paksa dhe fergojme ne tigan te nxehte me pak vaj

Pastaj vendosim te pjekura njera mbi tjetren duke vene qepe te grira ne mes,ne kete menyre qepa do te zbutet dhe berxollat marin aromen e qepes

Servojme em salce te gatshme ose te punuar vete(nje luge majoneze shtepiake,e perzijme em nje luge ajke te tharte-shmant,dhe shtojme pak magdanoz te grire).

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakReceta për pogaça
Artikulli tjetërSupë me qepë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu