Gjellë me perime

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 800 g mish
 • 150-200 g proshutë të tymosur
 • 800 g perime (përzierje, domate, speca, fasule jeshile, bizele, patate, ose sipas dëshirës)
 • 3 koka qepë
 • 5 lugë të plota orizi
 • 2 lugë kripë
 • 2 lugë të plota vegetë
 • 0.5 lugë çaji piper
 • 2 lugë të plota piper të ëmbël të kuq
 • 1.5 dl lëng domate
 • 8 dl ujë
 • 2-3 lugë vaj
 • majdanoz

Për të shërbyer:

 • 1 gotë salcë kosi

Përgatitja:

Lani mishin dhe proshutën dhe kullojeni ujin, më pas prerë në kube më të mëdha. Qëroni një qepë, lani atë dhe copëtojeni trashë. Nëse perimet e freskëta atëherë pastroni, lani dhe copëtoni perimet. Mund të përgatitet gjithashtu me perime të ngrira, të cilat tashmë janë përgatitur për përgatitje. Sasia dhe lloji i perimeve mund të kombinohen sipas zgjedhjes suaj.

Hidhni pak vaj në një tas të madh, më pas shtoni qepë të copëtuar dhe copa mishi. Ziejini mbi zjarr të ulët për rreth 5-10 minuta dhe trazoni herë pas here. Nëse është e nevojshme, shtoni disa lugë ujë.

Pastaj spërkateni mishin me spec të kuq dhe përzieni në zjarr. Tani shtoni në pjatë perimet e përgatitura dhe gjethen e majdanozit të copëtuar, më pas i trazoni dhe vazhdoni të ziejini për 10 minuta të tjera.

Pas kësaj, derdhni lëng domate dhe ujë në një sasi të tillë që lëngu vetëm mbulon mishin dhe perimet.

Shtoni erëza dhe përzieni, më pas vendosni perimet të gatuhen. Prisni që të vlojë, pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini të mbuluar për rreth 1 orë. Shtoni orizin rreth gjysmës së rrugës përmes gatimit dhe trazojeni mirë perimet.

Shërbeni perimet me bukë të freskët, salcë kosi ose qumësht kosi, ose sipas dëshirës./Emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu