Pite me patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 2 gota qumësht
  • 1 lugë çaji maja të thatë
  • 1 lugë sheqer pluhur
  • 1/2 filxhan vaj
  • 600 gramë miell
  • 1 lugë çaji kripë

Për masën e brendshme:

  • 3 patate (të ziera)
  • 1,5 gota uji djathi
  • 1 lugë çaji krip

Për sipër:

  • 1 lugë gjalpë

Përgatitja:

Skuqni patatet që keni zier. Shtoni djathin e  grirë dhe kripën dhe përzieni. Lini masën gatshëm nga njëra anë.

Përzieni qumështin e ngrohtë dhe majanë e thatë në një tas të madh për përzierje.

Shtoni sheqerin pluhur dhe vajin dhe përzieni përsëri.

Shtoni miell dhe kripë dhe gatuajeni derisa të merrni një brumë të butë.

Mbuloni brumin që keni përgatitur me një letër plastmas lërni të pushoj për 1 orë në temperaturën e dhomës.

Ndani brumin  në 3 copë.

Meqenëse do ta rrotulloni brumin me dorë, lyejeni duart tuaja në mënyrë që brumi të mos ngjitet. Rrotulloni brumin që keni  në banak me duart tuaja në formën e një rrethi.

Ndani masën e përgatitur me patate në 3 pjes të barabarta për 3 brumrat .

Mblidhni brumin nga skajet dhe mblidheni në mes. Kthejeni brumin me kokë poshtë dhe lyemi duat e juaja me yndyr si në fillim, pastaj hapeni atë në të njëjtën mënyrë.

Transferoni brumin e përgatiturt në tepsi me letër pjekjeje. Bëni një vrimë të vogël në pjesën e mesme të brumit me thikë dhe piqeni në furrë 220 gradë për 12 minuta në një furrë të parangrohur.

Pasi të dalë nga furra, lyejeni atë me gjalpë .

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMish Qengji me Majdanoz
Artikulli tjetërMish pule me perime

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu