Receta për pogaçe të vogla

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4-4.5 gota miell
 • 1/2 gotë uji vaj ulliri
 • 120 gram gjalpë
 • 2 vezë
 • 1 lugë  bajame të imta
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 1 lugë uthull
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1 lugë gjelle susam
 • 1 lugë gjelle sheqer vanilje

Për pjesën e brendshme:

 • 150 gram djathë

Përgatitja:

Në një enë të thellë vendosni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe 1 të verdhë veze (për t’u lyer).

Shitni miellin në një enë tjetër dhe kombinojeni atë me përbërës të tjerë grumbull. Kur të merrni një brumë që nuk ngjit, mund të ndaloni të shtoni miell.

Lëreni të pushojë për gjysmë ore brumin.

Ngroheni furrën në 180 gradë.

Pritini disa copa të mëdha në formë arre nga pjesa tjetër e brumit. rrokulliset dhe rrafshohet.

Vendosni një pjesë të djathit në mes dhe mbështilleni përsëri.

Vendosni të gjitha gurabijat e bëra  në fletën e pjekjes, ku lyeni në letër të lyer me vaj.

Përhapni të verdhën e vezës mbi gurabijet me një furçë.

Spërkatni me farat e susamit.

Piqini ato në furrën që keni ngrohur për rreth 30 minuta deri në kafe të artë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakQofte me presh dhe me miell misri
Artikulli tjetërQofte me garniturë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu