Tortë verore

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 litër qumësht
 • 200 g bollgur
 • 140 g sheqer
 • 3 lugë kakao
 • 140 g çokollatë

Për krem:

 • 2 pudinga vanilje
 • 2 sheqer vanilje
 • 500 ml qumësht
 • 110 g sheqer
 • 400 ml krem
 • ​​ 500 g luleshtrydhe të freskëta

Për dekorim :

 • krem

Përgatitja:

Vendosni qumështin të ziejë. Përzieni bollgurin, sheqerin dhe kakaon. . Kur të bëhet qumështi, shtoni bollgurin e përgatitur dhe gatuajeni mbi nxehtësi mesatare. Hiqeni nga nxehtësia, shtoni çokollatën e copëtuar dhe përzieni derisa të shkrihet.

Lagni një tepsi 21 X 36 cm me ujë dhe mos e pastroni.Shtoni menjëherë masen e nxehtë dhe përhapeni në të gjithë tavën në mënyrë që të barabart.

Vendosni pak nga qumështi i kremës të ziejë. Pjesën tjetër të qumështit përzieni me pudingun, sheqerin e vaniljes dhe sheqerin. Kur qumështi të vlojë shtoni pudingun e përgatitur dhe vazhdoni gatimin. Hiqeni nga nxehtësia, mbulojeni me leter për gatim dhe lëreni të ftohet. Bëni kremin e bardhë

Bëni pudingun e ftohur pak me mikser, më pas shtoni kremën e rrahur dhe kombinojeni.

Përziejini lehtë luleshtrydhet e lara dhe të prera në krem.

Organizoni gjithçka së bashku mbi bollgurin.

Ju mund të shtoni krem ​​të bardhë sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu