Bibe e Pjekur

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 bibë mesatare,
 • kripë, piper,
  limon,
 • portokall,
 • 100 gr gjalpë,
 • specall (spec i kuq i thare dhe i grire imet),
 • 2 qepë,
 • 2 karota,
 • kokrra misri,
 • bizele,
 • lulelakër etj.

Përgatitja:
Biba e pastruar dhe e fshirë kriposet, piperoset dhe fërkohet me lëng limoni. Hidhet pak specall në gjalpin e shkrirë dhe derdhet mbi bibë të vendosur në enë ku do të piqet.
Përreth vendosen qepët dhe karotat, mbështillet mirë me alufolie dhe futet në furrë me temperaturë 200*C, për t’u pjekur afro 3 orë.
Një orë para përfundimit të pjekjes, largohet folia në mënyrë që biba të skuqet nga të gjitha anët.
Servohet në pjatë të madhe ovale e rrethuar me bizele, lulelakër, misër, etj. dhe e zbukuruar me portokall.
Nga yndyra dhe lëngu i lëshuar gjatë pjekjes, përgatitet salca e cila bluhet në blender, kullohet dhe shërbehet veçan në enë salce me perimet garniturë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu