Bishtaja – Boranija

spot_imgspot_img

Perbersit:
1kg bishtaja (boranija)
500gr mish viqi
2 qepë
1 speca
2 karrota
2 domate
gjalpë
kripë
biber të kuq
biber i zi.

Pergatitja:
Mishin e copëtuar e fërgojmë me qepë, karrota dhe spec, pastaj ia shtojmë bishtajat (boranijat) e grira dhe kohë pas kohe i shtojmë pak ujë (1 gotë fillimisht më pastaj +1 dhe +1).

Merrni dy domate hiqjani lëkurën dhe i preni në copa të vogla apo i grimconi.

Shtoni domatet në tenxheren me bishtaja dhe lini gjellën mbi zjarr edhe 50 minuta në temperaturë të ultë.

Sipas shijes individuale bishtajat munden që të futen në furrë përfundimisht që të piqen dhe të thahen pak.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu