Qofte me presh dhe me miell misri

spot_imgspot_img

Perberesit:

100 g mish i grire

2 gota uji miell misri

3 luge gjelle vaj

1/2 luge kafeje sode buke

3 kokrra veze

3-4 luge gjize ose djath te thermuar

3 presh mesatare

1 tufe majdanoz

3 luge miell per lyerj.

Pergatitja:

Ne nje tigan kaurdisim preshin e grire dhe e perziejme me mishin e grire, e me pas perziejme me perberesit ee tjere

Shtojme dhe majdanozin

Ne nje tenxhere me uje te ngrohte do hedhim 3 luge vaj ulliri dhe pak kripe. Shtojme miellin e misrit dhep erziejme derisa te na shkeputet nga ena brumi i formuar. shtojme e dhe sodene e bukes dhe vazhdojme te perziejme

Masene me presh e bashkojme me miellin e misrit, gjizen dhe vezet. Keshtu krijojme nje brum qe do e perdorim per qoftet tona.

Formojme topa te vegjel dhe i lyejme me miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek me patate
Artikulli tjetërReceta për pogaçe të vogla

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu