Çorbë me suxhuk

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 150 gr përshutë
 • 1 kokë qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 200 gr laker turshi
 • 150 gr Suxhuk
 • 1 decilitër ajkë
 • 1 lugë biber i kuq
 • 2 gjethe dafinë
 • 1 lugë miell
 • 1,5 litër supë viçi
 • 5 lugë vaj
 • melmesa
 • Biber i zi.

Pergatitja

Përshuta pritet në shkopinj, qepa dhe hudhra grihen imët, ndërsa suxhuku pritet në rrathë.

Në pak vaj fërgohet përshuta, vetëm sa të ndërrojë ngjyrë, pastaj shtohet qepa dhe hudhra, fërgohen pakëz dhe pastaj kaurdisen duke ujë kohë pas kohe.

Shtohet lakra turshi dhe vazhdon kaurdisja, sërish duke shtuar ujë kohë pas kohe derisa të zbutet lakra.

Pastaj shtohen suxhuku, gjethet e dafinës dhe mëlmesa sipas shijës, derdhet supa mbi të gjithë përbërësit dhe çorba zihet në temperaturë mesatare derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi i zierjës shtohet përzierja e ujit, miellit, biberit të kuq dhe vazhdon zierja derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Çorbës së gatshme i shtohet ajkë dhe shërbehet.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakReceta për pogaça
Artikulli tjetërSupë me qepë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu