Receta për pogaça

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 gotë ujë
  • 1 gotë qumësht
  • 1 gotë qelqi vaj
  • 2 pako maja
  • 4 lugë sheqer pluhur
  • 2 lugë çaji kripë
  • 7 gota miell
  • 1 vezë

Për sa më sipër:

  • 1 verdhë veze
  • 1 lugë gjelle susam

Përgatitja:

Hidh 1 gotë ujë të ngrohtë dhe 1 gotë qumësht të ngrohtë në një tas të madh  për përzierje . Shtoni 1 pako maja të thatë dhe 4 lugë sheqer pluhur dhe përzieni, më pas lëreni të ulet për 5 minuta që maja të aktivizohet.

Pasi maja të jetë tretur plotësisht, shtoni 1 gotë vaj, 1 vezë dhe 2 lugë çaji kripë.

Shtoni miellin pak nga pak dhe filloni të ziejmë brumin.

Kur të merrni një brumë të butë dhe jo ngjitës, mbulojeni atë me leter plastmasi  dhe një leckë të lagur dhe lëreni të fermentohet për 40-45 minuta në temperaturën e dhomës.

Pritini copat me madhësi të vezëve nga brumi dhe beni të rrumbullaket.

Lyeni me të verdhë të vezës

Leni të pushojnë  për 10-15 minuta dhe piqini në një furrë të parangrohur 190 gradë për 20 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakFile pule me sos
Artikulli tjetërÇorbë me suxhuk

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu