Fileto peshku

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 4 fileto peshki
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë çaji biber të zi të trashë
  • 1 lugë çaji kripë deti të trashë
  • 4 domate të vogla
  • Pak erëza

Pëgatitja:

Lani dhe thani peshkun e pastruar, të seleksionuar tërësisht.

Pasi të keni kulluar plotësisht ujin, vendosni peshkun në një enë të madhe dhe përzieni atë me kripë, biber dhe vaj ulliri. Shtoni edhe erëzat.

Lëreni të ulet në frigorifer për 15-20 minuta për të aromatizuar.

Sapo tigani të nxehet mirë, vendosni peshkun mjeshtërisht në tigan (mund të përdorni një tigan të hedhur ose të gatuani në raftin e telit të furrës në këtë fazë).

Vendosini domatet e vogla në anët e peshkut.

Pasi të keni gatuar njërën sipërfaqe, kthejeni anën tjetër dhe ndajeni 1 lugë gjelle të gjitha filetove dhe prisni 4-5 minuta që gjalpi të tretet ngadalë dhe sipërfaqja tjetër të gatuhet. Nëse dëshironi, ju mund ta ktheni peshkun një herë në mënyrë që të përhapni shijen e gjalpit.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPulë e freskët me perime
Artikulli tjetërRole me mish

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu