Kofsha pule me salcë të kërpudhave

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për salcën:

 • 1 hopla pa sheqer
 • 150 gram këpurdhë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji piper i zi

Për mish pule:

 • 3 kofsha pule
 • 5 lugë vaj ulliri
 • 2 thelbinjë hudhër
 • 1 lugë çaji trumzë e thatë
 • 1 lugë çaji gjellë limoni
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji piper i zi

Përgatitja:

Marinojmë kofshat e pulës me vaj ulliri, lëvore limoni, hudhra, erëza dhe kripë. Nëse keni kohë, lëreni të pushojë në frigorifer për të paktën 1 orë për tu marinuar. Nëse nuk keni kohë, vazhdoni në fazën e gatimit.

Shtoni vaj ulliri në tiganin tuaj. Gatuajini kofshat derisa të jenë kafe të artë dhe vendosini mënjanë.

Pastaj shtoni pak më shumë vaj në tigan dhe shtoni kërpudhat së bashku me kripë dhe piper.

Pastaj shtoni kremin pak nga pak. Përzieni  kremin deri sa të trashët.

Vendoseni pulën që keni gatuar më parë në salcë dhe gatuajeni për disa minuta më shumë. Pastaj hiqeni nga zjarri dhe shërbejeni të nxehtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakJahni me qepë për iftar
Artikulli tjetërPulë e pjekur me patate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu