Mish Pule me salcë pesto

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1/2 filxhan domate (të copëtuara, të thara në diell)
1 e gjysmë gota supë pule
6 gjoks pule (pa lëkurë dhe kocka, të prerë në shirita)
2 thelpinj hudhër (të grirë)
1 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë çaji miell misri
3/4 filxhan pesto (borziloku, e përgatitur)
1/4 filxhan stika pishe (të thekura)
1/4 filxhan borzilok (i freskët, i copëtuar)
3/4 filxhan djathë (me feta, i thërrmuar)
1 pako makarona fusilli (16 ons)
2 lugë djathë (i integruar)
450 gr makarona (sustë)
2 lugë gjelle djathë parmixhano (të grirë)

Përgatitja:

Zhytim domatet e thata në lëngun e mishit të pulës.

Gatuajmë pulën në vaj me hudhër në një tigan të madh në temperaturë mbi mesataren derisa të bëhet.

Trazojmë disa lugë miell misri në supën e pulës. Trazojmë lëngun e mbetur të pulës, domatet e thata, salcën pesto, arrat e pishës dhe borzilokun në tigan me mishin e pulës. Përziejmë përzierjen e miellit të misrit në salcë dhe i gatuajmë derisa të ntrashen. Shtojmë djathin pak minuta para se ta shërbejmë.

Ndërkohë, gatuajmë makaronat në një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vluar derisa të bëhen ‘al dente’. I kullojmë. I shërbejmë me salcë mbi makarona dhe i spërkasim me një sasi të vogël djathi parmixhan.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMish pule në qese
Artikulli tjetërPogaçe me djathë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu