Musakë me patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:

1 kg patate
500 gr mish I bluar
3 qepë
2 domate
1 spec
melmesa (krip,piperi iz,rigon,piper I kuq,vegete)
50 ml vaj

Pergatitja:

Qepen e qerojme dhe grijme shume imet,fergojme ne vaj,dhe pasi te zbutet pak shtojme dhe specin e grire imet.

Me pas shtojme domaten e grire shume imet dhe vazhdojme me fergimin derisa te zbuten mire perimet dhe te shterroj lengu qe leshojne perimet.

Shtojme mishin e grire,shtiojme melmesat sipas shijes dhe vazhdojme edhe per 10 minuta me fergimin duke perzier kohe pas kohe.

Patatet I qerojm,prejm ne feta te holla per se gjeri.

Ne taven zjarrerezistuese te lyer me vaj ose margarin(mundet edhe lloj tjeter tave),qesim nje shtrese nga rrathet e patates.

Pastaj qesim nga masa me mishin e bluar dhe perimet,pastaj prap nje shtrese patatesh.

Pastaj shtojme nje figjan te vogel uje(marim nga ena ne te cilen eshte ferguar mishi),mbulojme me alufolje dhe fusim ne furre te nxehte 200 grade per 30 minuta.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakQofte Bosnje
Artikulli tjetërBiftek në Mënyrë Franceze

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu