Oriz me pulë me erëza

spot_imgspot_img

Perbersit:

400 gr oriz
2 mish gjoks pule
3 bishtaja jeshile kardamoni
1 qepë
6 lugë vaj vegjetal
250 gr domate
125 gr bizele
1 lugë majdanoz
20 gr bajame
1 limon
kripë
Biber i zi.

Pergatitja:

Fërgoni qepën në një tigan mesatar me gjysmën e vajit në zjarr normal derisa të zbutet.

Shtoni pulën dhe lëreni në zjarr për 3 minuta, hidhni kardomomin, kripën e biberin e zi.

Shtoni domatet dhe 1 litër ujë të vluar, vendosni kapakun dhe zieni në zjarr të ngadaltë për 10 minuta.

Fërgoni karotat dhe bizelet në një tigan mesatar me vajin e mbetur, në zjarr normal për 2 minuta.

Largoni pulën nga lëngu i gatimit, kullojeni me kujdes, hidheni në tenxhere dhe lëreni të marrë shije për 2 minuta.

Shtoni orizin dhe verdheni për 2 minuta, tani hidhni lëngun e gatimit të pulës duke e mbuluar gjithë orizin.

Vendosni kapakun dhe lëreni të zihet në zjarr të ngadaltë për 10 minuta ose derisa orizi i zbutur ta ketë thithur të gjithë lëngun.

Largoni tenxherën nga zjarri dhe shtypeni orizin me kurrizin e një luge, mbulojeni tenxherën me një pjatë të madhe, kthejeni me kujdes aty orizin.

Spërkateni me majdanoz, bajame dhe limonin në thela.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBiftek me Spec te Kuq
Artikulli tjetërSalmon me Salce Domatesh

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu