Picë e shpejtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 10 g tharm buke
  • 200 ml qumësht të vakët
  • 200 g parizian
  • 100 g djathë
  • 100 g djathë lopë të fortë
  • keqap
  • 300-400 g miell
  • susam sipas dëshirës

Përgatitja:
Zhytni tharmin e bukes në vanilje dhe shtoni 1 k.k. sheqerin dhe pak qumësht dhe përzieni duke shtuar pjesën tjetër të miellit të qumështit dhe kripës.

Bëni një brumë me fortësi mesatare. Lejo 15 minuta të fermentohet pak i mbuluar. Merrni një tepsi dhe në të shtroni letër për pjekje

Pritini brumin në 6 qoshe në mes, dhe bluaj parmezanin.

Së pari, shtrojeni brumin me keqap në një rreth, dhe pastaj rregulloni , djathin e lopës së fortë dhe djathin e grirë në një rreth në buzë. Pastaj spërkateni me rigon.

Transferoni qoshet mbi brumë prapa në mënyrë që mesi të mbetet bosh, d.m.th rrethi është bosh.

Vishni picën me vaj dhe spërkatni me farat e susamit (jo domosdoshmërisht). Piqeni në 200 gradë C për rreth 15-20 minuta.

Shija është fenomenale!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu