Pogaçe me djathë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për brumë marramendës:

  • 1 lugë  maja
  • 2 lugë sheqer pluhur
  • 1.5 gota qumësht (ose ujë të ngrohtë)
  • 1/2 filxhan vaj
  • 2.5-3 gota miell
  • 2 lugë çaji kripë

Për masën e brendshme:

  • 1 lugë çaji trumzë
  • 1 lugë biber

Për sipër:

  • 1 të verdhë vezes

Përgatitja:

Vendosni maja të thatë, sheqer pluhur dhe qumësht të ngrohtë në një enë të madhe. Përziejini mirë për të shpërndarë majanë.

Shtoni vajin sipër.

Shtoni gradualisht miellin dhe kripë.

Përzieni brumin bukur dhe përftoni një qëndrueshmëri të butë, mbulojeni dhe lëreni të fermentohet për të paktën 1 orë në një mjedis të ngrohtë për fermentim.

Pasi të keni dyfishuar brumin, merrni brumin tuaj të butë në banak.

Aplikoni vaj në duart tuaja. Pritini gjysmën e brumit dhe përhapeni atë në fund të tepsis duke e shtypur atë me gishta.

Përziejmë djathin e thërrmuar, trumzën dhe specin djegës në një enë për masën e brendshëm dhe shpërndajmë në mënyrë të barabartë mbi tepsin me brum.

Vendoseni brumin e mbetur mbi mas në të njëjtën mënyrë. Përhapeni me gishta dhe sigurohuni që brumi të mbyllet duke shtypur skajet. Pastaj preni në feta në  me thikë. Fërkoni dhe lyeni me të verdhen e vezës.

Piqeni në furrën e parangrohur 180 gradë për rreth 30-35 minuta Lëreni të pushojë për të paktën 20 minuta pasi ta keni hequr nga furra dhe më pas e shërbeni. Ju bëftë mirë


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMish Pule me salcë pesto
Artikulli tjetërSupe me patate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu