Pule me Marinade Portokajsh

spot_imgspot_img

Nevojiten:
1-2 portokaj
1 pulë mesatare
14 filxhan lëng portokalli
1 lugë salcë soje
2 lugë vaj ulliri
1 thelb hudhër, e shtypur
12 lugë nenexhik i tharë
kripë dhe piper i zi i sapobluar, për shije

Përgatitja:
1. Qërojmë portokajtë, i pastrojmë nga fijet e bardha, dhe i presim në feta. I lëmë mënjanë. Shpëlajmë pulën; e thajmë me letër kuzhine. E vendosim në një enë qelqi ose në një qese plastike.
2. Në një enë bashkojmë përbërësit e mbetur, përveç portokajve. I shtojmë pulën dhe i lëmë të bashkohen. I lëmë të marinohen për 30 minuta në temperaturë dhome ose një orë në frigorifer. Ngrohim skarën. Heqim pulën nga marinada. Marinadën e hedhim sepse nuk na duhet më.
3. E vendosim pulën në tavë. E pjekim në skarë për 15 minuta, derisa pula të jetë pjekur plotësisht, duke e kthyer një herë.

E servirim të shoqëruar me portokaj.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakQorbe Patatesh me Mish Peshku
Artikulli tjetërGullash me verë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu