Pulë me salcë tikka masala

spot_imgspot_img

Perbersit:

500 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla
200 gr oriz
1 spec
1 domate
1 qepë
1 thelpinj hudhre
1 filxhan jogurt
1 filxhan ajkë për gatim
1 ½ lugë gjelle pastë tikka masala
1 lugë e vogël piper të kuq djegës
1 lugë e vogël piper i kuq
1 lugë e vogël xhenxhefil i bluar
kripë dhe piper i zi.

Pergatitja:

Mishin priteni në kube. Hidhini sipër jogurtin dhe një lugë me pastë tikka masala.

Shtoni mëlmesat dhe hudhrën e grirë imët.

Trazojini mirë të gjitha. Pastaj mishin lëreni në frigorifer që të pushojë për një orë.

Pastaj, mishin fërgojeni në vaj derisa të skuqet.

Orizin ziejeni sipas udhëzimit në paketim.

Shtoni qepën dhe specin e kuq të grirë dhe të gjitha bashkë fërgojini për pak minuta.

Shtoni edhe domaten e prerë në kubikë të vegjël dhe pjesën e mbetur të tikka masalas.

Kriposini, piperosini dhe shtoni një filxhan ujë.

Në fund hidhjani edhe ajkën për gatim dhe gatuajeni edhe 10 minuta të tjera.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupë me Bukë dhe Domate
Artikulli tjetërSupa e shëndetshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu